صفحه را انتخاب کنید

گروه بندی مشتریان:
چنانچه مشتریان را گروه بندی کرده و برای هر گروه از مشتریان خود یک سناریو یا کمپین ارتباطی تعریف کنید می توانید با برنامه ریزی انجام شده و تعیین تکلیف نوع ارتباط، از ابتدا تا انتهای موضوع را مدیریت کنید، و یک بار برای این برنامه فکر کنید مثلا مشتریان با درجه عضویت الماسی و یا دارندگان کارت وفاداری از نوع طلایی،دوست ندارند تا پیشنهادات زیاد ولی سطح پایین داشته باشند .آنها دوست دارند پیشنهادات سطح بالا هرچند اندک دریافت کنند، آنچه که باعث میشود تا آنها احساس کنند منحصر بفرد هستند و در آنها احساس شادی و هیجان را برانگیزد به نحوی که تجربه جدیدشان را با لذت با دیگران مطرح کنند و به نوعی مُبلغ کسب و کار شما شوند.

 • نام گذاری گروهها به نحوی که نشان دهنده نوع درجه باشد به عنوان مثال برنزی: نقره ای، طلایی، الماسی، باعث میشود تا مشتریان به عضویت سلسله مراتبی توجه کنند. داشتن یک درجه عضویت خاص درگروهی پایین تر یا بالاتر از دیگران باعث میشود تا مشتریان احساس خاص تری نسبت به دیگر مشتریان داشته باشند. و سیر صعودی و نزولی خود را متصور شوند به عنوان مثال کارت عضویت نقره ای زمانی که به عنوان گروه زیرین عضویت طلایی لحاظ شود، به این معنی است که زمانی میتوانید عضویت طلایی داشته باشد و یا اگر تلاش نکند گروه برنزی را انتخاب کرده است.
  جالب اینکه بر اساس بسیاری از مشاهدات، اینکه ‌تفاوت ارائه مزایا در انواع عضویت ها به چه اندازه میباشد خیلی بر روی مشتریان مؤثر نیست. مشتریان وفادار ترجیح میدهند تا از دیگران متمایز شوند و خدمات بهتری دریافت کنند. تا اینکه فکر کنند در هر مرحله ای از عضویت نحوه جمع آوری و بازخرید امتیازات به چه صورت خواهد بود.یکی از نکات مهم که در مدیریت گروه بندی مشتریان باید لحاظ شود زمانی است که مشتریان به دلیل استفاده از امتیازاتشان دیگر واجد شرایط برای عضویت مثلاً طلایی نیستند و به یک درجه پایین تر تنزل کرده اند. در این مواقع سیستم امتیازدهی باید به گونه ای تعریف شده باشد که امکان بازگشت به عضویت قبلی به راحتی امکان پذیر باشد. در غیر اینصورت به طور بالقوه ممکن است تا برنامه وفاداری دیگری را انتخاب کنند.انتخاب شرکاء برنامه وفاداری:
  زمانیکه برای برنامه وفاداریتان یک شریک در کسب و کارتان انتخاب میکنید، کسی را انتخاب کنید که مشتریان با آن کسب و کار تعامل زیادی خواهند داشت.تحقیقات نشان داده که ارائه یک سرویس با مرکزیت قوی ، امکان خرید و فروش متقابل از شرکاء را میسر میسازد.
  بنابراین همکارانی را انتخاب کنید که احتیاجات طبیعی مردم را برآورده سازند، مانند خطوط هواپیمایی،سوپر مارکت ها،رستورانها و..).کسب و کارهایی که از دیدگاه مشتریان ، نیاز هایشان را برآورده نسازند کمتر منجر به خرید و فروش متقابل میشوند(به عنوان مثال استفاده از کارت وفاداری در کافی شاپ ها )
  داشتن شرکاء بیشتر در برنامه های وفاداری ،سوددهی بسیار بیشتری برای کسب و کارهایی مانند شرکت های خطوط هواپیمایی که دارای سهم بزرگی در بازار هستند،را به وجود می آورد.

جالب اینکه:‌ زمانیکه برنامه های وفاداری کسب و کار را تعریف و پیاده سازی میکنید ناخودآگاه موضوعات مهمی در کسب و کارتان نظرتان را جلب می کندکه توجه به این موارد بصورت ناخودآگاه بر فرآیند تصمیم گیری روی سایر موضوعات فروشگاهتان تاثیر می گذارد.

 از جمله این موارد:

 • مشاهده آنلاین تراکنش های مشتریان
 • مشاهده نمودارها و گزارشات مختلف فروش به صورت آنلاین
 • مشاهده کالاهای پرفروش و کم فروش
 • گزارش سبد خربد مشتریان
 • گزارشات تامین کنندگان پرفروش در فروشگاههای شما
 • و غیره

ادامه دارد …

نوشته شده توسط باران