صفحه را انتخاب کنید

میگروس، (به آلمانی: Migros) شرکت خرده‌فروشی سوئیسی است، که هم‌اکنون بزرگ‌ترین سوپرمارکت زنجیره‌ای سوئیس به‌شمار می‌آید. این شرکت بنیانگذار شرکت میگروس ترک می‌باشد.

میگرو

نوع شرکت تعاونی
صنعت خرده‌فروشی
بنا نهاده ۱۹۲۵
دفتر مرکزی زوریخ، سوئیس
درآمد ۲۴٫۸۶ CHF میلیارد فرانک سوئیس(۲۰۱۱)
سود ناخالص ۶۵۹ CHF میلیون فرانک سوئیس(۲۰۱۱)
کارکنان ۸۶٫۳۹۳ نفر (۲۰۱۱)
وب‌گاه www.migros.ch

میگروس برای اولین بار در زوریخ توسط گوتلیب دوت ولیر در سال ١٩٢۵ تاسیس شد. دوت ویلر با ایده فروش تنها ۶ ماده غذایی اصلی با قیمتی کم به زنان خانه داری که در آن زمان دسترسی چندانی به فروشگاه نداشتند شرکت خصوصی خود را تاسیس کرد.

در ابتدا او تنها قهوه، برنج، شکر، ماکارونی و روغن نارگیل رو از طریق ۵ کامیون که از روستایی به روستای دیگر می رفت به فروش می رساند.

استراتژی از میان برداشتن صنایع واسط، رقبای این شرکت را بر آن داشت که در مقابل آن مقاومت کرده و تولیدکنندگان را برای حذف آن تهییج کنند. در مقابل، میگروس شروع به تولید کالاهایی با برند خود کرد و این کار را با تولید گوشت، شیر و شکلات آغاز کرد.

امروزه میگروس به یک فروشگاه تعاونی تبدیل شده است و بخش کثیری از جمعیت سوئیس از اعضای تعاونی میگروس هستند – حدود ٢ میلیون از جمعیت ٧.٢ میلیونی سوئیس- در نتیجه میگروس به سوپرمارکتی زنجیره ای تبدیل شده که مشتریانش مالک آن هستند. بیش از ٩٠٪‏ محصولات به وسیله نود شرکت وابسته به میگروس تولید میشود.

در مقابل این انسان دوستی بنیانگذار این شرکت، میگروس کلاس های بسیاری را برای بزرگسالان شاغل در نوبت عصر برگزار می کند که شامل کلاس های آشپزی، زبان و موضوعات دیگر است. این مجموعه خود را موظف میداند که یک درصد از سود سالیانه خود را صرف پروژه های فرهنگی کند. در سال ٢٠١١، حدود ١١٧ میلیون فرانک سوئیس برای این هدف هزینه شد. به عنوان مثال یکی از این کارها، تاسیس شرکت موسیقی است که کارهای ناشناخته ای را از تاریخ موسیقی سوئیس منتشر می کند.

ساختمان مرکزی میگروس در زوریخ